Det har blivit många dagar i skogen. För egen del är det minst 108 jaktdagar, av dessa är de flesta med stövarna. Lite mer älgjakt än vad det brukar vara, 13 dagar. Jäger har varit lös cirka 66 dagar och Zack 36 dagar. Jag har dömt 12 stycken jaktprov under året, fördelat mellan Västerbotten och Småland.
Zack är på sitt tolfte år så han har fått mer vila mellan släppen. Han driver fortfarande prisdrev och några fulltidsdrev har det blivit under året.

Jäger har i år startat på två elitprov. Klubbmästerskap/Kostaprovet samt på Eksjöprovet. Något riktigt flyt har han inte haft på dessa prov. Bäst gick det andradagen på Kostaprovet med 120/60. På Eksjöprovet var han öm i tassarna vilket hämmade honom främst i söket. 3:a Elit blev det på båda dessa prov. I övrigt har han fungerat bra i skogen större delen av året. Han har mognat till sig med åldern och är nu lättare att koppla och mer samarbetsvillig i skogen än när han var yngre. Han har fått lite valpar efter sig och de yngsta är nu tio månader. Jäger står nu under utvärdering men om det blir en till parning med en bra tik kommer jag att ta en parningsvalp där.

Nedan en Jäger i högform.
