Jakt i Ohs

Bortbjuden på nya marker för harjakt och för att få igång en tik som har varit lite trög i starten.

Hundföraren och tiken har lämnat för en sökrunda.

Zack II fick sällskap av en tik vid slagarbete, upptag och drev. Hon har varit trög i starten och vill inte lämna hundföraren för sök och slagarbete. Hundföraren har provat det mesta så vi tänkte prova något nytt. Hon skulle få draghjälp av Zack, kanske att poletten trillar ner.

Zack går aldrig på andra hundars drev och är en äldre, snäll och erfaren herre. De fick bekanta sig lite och när vi såg att Zack fick slag gick vi dit, tiken hängde på och var alldeles intill när upptaget kom. Hon följde även med på drevet i ca. tio minuter innan hon avbröt och kom tillbaka. Varmt och torrt inne i skogen men fuktigt på öppna ytor då det regnat lite. Så småningom blev det en dötappt i skogsterräng för Zack. Inget kanondrev precis men med dagens värme kunde det räcka.

Att låta två hundar driva ihop är väl egentligen inget att rekommendera, dom brukar mest störa varandra. Dessutom kan det locka till att hundarna går på andras drev i framtiden. I det här fallet var det värt ett försök och Zack är jag säker på, han kommer inte att börja, för det har aldrig hänt tidigare. Återstår att se om försöket att ”tända” tiken faller väl ut.

Kanske finns något gott här! Bäst att passa på innan Anna kommer.

En tanke på “Jakt i Ohs

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: